دانستنیهای بانوان

انواع ترشحات واژن

توضیحاتی درباره انواع ترشحات واژن

آیا شما درباره انواع ترشحات واژن اطلاعات کافی دارید؟ واژن کانالی است که از یک طرف به قسمت بیرونی ناحیه تناسلی و از طرف دیگر به رحم متصل می باشد. رحم و واژن خانم ها، حاوی سلول های غددی هستند که به دلیل تغییرات هورمونی در دوره قاعدگی، ترشحاتی تولید می کنند وباعث خیس شدن واژن میشوند. وجود تراوشات واژن امری طبیعی و نشان دهنده سلامتی دستگاه تناسلی خانم ها می باشد.

انواع ترشحات واژن

 • تراوشات طبیعی واژن:
 • یک هفته بعد از پایان دوره پریودی، ترشحات واژن استروژنی می باشند. این ترشحات آبکی، شفاف و در برخی مواقع زیاد می باشند و باعث خیس شدن واژن می شوند. زمانی که تخمک گذاری انجام می شود ( حدود 14 تا 15 روز بعد از پریودی) میزان این ترشحات خیلی زیاد می شود. این ترشحات  با قوام و کش مانند است. دلیل این حالت ترشحات، انجام تخمک گذاری خوب بوده است.
 • بعد از اتمام تخمک گذاری، ترشحات پروژسترونی می شوند. این ترشحات کم کم غلیظ شده و شکل سفیده تخم مرغ به خود می گیرند. به یکباره حجم زیادی از ترشحات از بدن فردخارج می شود که کاملا طبیعی می باشد.

 

ترشحات واژن - تراوشات واژن

 • ترشحات غیر طبیعی واژن: در صورتی که ترشحات واژن دارای خصوصیات زیر باشد، باید جهت درمان اقدام کرد: حجم بیش از اندازه، ایجاد بوی بد و ایجاد خارش و سوزش
 • تراوشات قارچی: با خروج این تراوشات از داخل واژن، خارش و سوزش ایجاد می شود. در حالت طبیعی ترشحات به شکل پنیر می باشند ولی ترشحات قارچی بدون بو، به مقدارزیاد و آبکی می باشند. در برخی مواقع خانم احساس خشکی واژن را دارد. از علائم دیگر ترشحات قارچی، وجود درد در موقع برقراری رابطه جنسی و ایجاد سوزش بعد از اتمام رابطه می باشد. درمان خوراکی و درمان واژینال برای ترشحات قارچی تجویز می شود.
 • ترشحات گاردنلایی: این ترشحات خیلی بدبو می باشند و بویی شبیه به بوی وایتکس یا ماهی گندیده تولید می کنند. استشمام این بوی بد بعد از برقراری رابطه جنسی بیشتر احساس می شود. معمولا برای درمان از قرص های مترونیدازول استفاده می شود. گاهی اوقات برای درمان قطعی نیاز است تا همسر خانم نیز تحت درمان قرار گیرد.

انواع ترشحات واژن از نظر رنگ

 • ترشحات سفید رنگ: عفونت های قارچی اغلب اوقات خود را به رنگ سفید، پنیری شکل و تکه تکه نشان می دهند.
 • تراوشات فاقد رنگ ولی با بوی بد
 • ترشحات قهوه ای رنگ: این ترشحات دارای خون می باشند. این ترشحات از داخل رحم بیرون می آیند و باید حتما بررسی شوند.
 • ترشحات سبزرنگ: حجم ترشحات خیلی زیاد است، وجود تعداد زیادی قارچ در ترشحات باعث ایجاد رنگ سبز می شود.

 

2 نظر در “انواع ترشحات واژن

 1. امیرعلی گفت:

  خیلی اطلاعات خوبیه دادید بسیار عالی سپاسگذارم از اطلاعاتی که نشر میکنی

  1. razabadi گفت:

   آقای امیر علی عزیز
   ما نشر اطلاعات را از وظایف خود می‌دانیم .هدف ما برای بالا بردن آگاهی هست و اینکه همراه خوبی مثل شما داریم دلگرمتر هستیم برای ارایه مقالات جدید تر ، از شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *