دانستنیهای بانوان

درباره قرص اورژانسی اطلاعات کافی دارید؟

قرص اورژانسی - عوارض قرص اورژانسی - جلوگیری از بارداری - پیشگیری از بارداری

درباره انواع قرص اورژانسی و عوارض قرص اورژانسی اطلاعات کافی دارید؟ تمام خانم هایی که رابطه جنسی دارند،  باید برای جلوگیری از بارداری  ناخواسته،  یک روش پیشگیری را رعایت کنند  تا  از برقراری رابطه جنسی لذت کامل را ببرند و نگران باردار شدن هم نباشند. برخی اوقات، خانم ها رابطه محافظت شده ای انجام نمی دهند و به اجبار برای جلوگیری از بارداری از قرص اورژانسی استفاده می کنند.

اغلب خانم ها از روش های رایج جهت پیشگیری از بارداری استفاده می کنند، مانند استفاده از قرص های پیشگیری اچ دی و ال دی، کاندوم، آی یو دی، تزریق آمپول ها، روش پیشگیری طبیعی و غیره، اما در بعضی اوقات زوج ها نیاز دارند که از روش های اورژانسی برای جلوگیری از حاملگی ناخواسته استفاده کنند. به همین دلیل باید آگاهی لازم جهت انتخاب یک روش درست و یا میزان کارایی روش انتخابی داشته باشند تا دچار مشکل نشوند. اگر از روش های اورژانسی  درست استفاده کنید، احتمال بارداری تا 75 درصد کاهش می یابد. مکانیسم اثر این قرص به تاخیر انداختن زمان تخمک گذاری می باشد اما اگر بارداری ایجاد شده باشد، مصرف قرص فایده ای ندارد.

قرص اورژانسی - عوارض قرص اورژانسی - جلوگیری از بارداری - پیشگیری از بارداری

قرص اورژانسی

از رایج ترین روش های اورژانسی، استفاده از قرص است. این قرص ها دارای ترکیبات پروژسترون می باشد. این قرص ها به شکل یک قرص 5/1 میلی گرمی یا دو قرص 75/0 میلی گرمی در داروخانه ها یافت می شود.  هر چه زمان استفاده از قرص با رابطه جنسی کمتر باشد، کارایی قرص افزایش می یابد. اگر مصرف قرص قبل از تخمک گذاری باشد، بالاترین کارایی را خواهد داشت.

طریقه استفاده از قرص اضطراری یا اورژانسی

مصرف یک عدد  قرص 5/1 میلی گرمی در طی 5 روز یا 120 ساعت پیشنهاد می شود. اگر از شکل 75/0 میلی گرمی استفاده می شود، باید یک قرص را در فاصله 12 ساعت بعد از رابطه جنسی و قرص دوم را 72 ساعت بعد استفاده شود.

عوارض قرص اورژانسی

این قرص ها در مقایسه با قرص های ترکیبی بی خطر می باشند. احتمال بروز تهوع و  استفراغ با مصرف این قرص مشاهده نشده است.  با مصرف این قرص زمان دوره عادت ماهیانه خانم ها، دستخوش تغییر می شود. برای منظم شدن دوره پریودی توصیه می شود که  به طور مکرر از این قرص  استفاده نکنید.   مصرف این قرص ایمنی صددرصدی برای پیشگیری از بارداری ایجاد نمی کند، پس بهتر است زمانی که در روش پیشگیری همیشگی شما مشکلی به وجود می آید (  پیشگیری طبیعی  که مطمئن نیستید و یا شک به پارگی کاندوم )، از قرص استفاده کنید.

انواع قرص اورژانسی

  • قرص ella که بدون نسخه پزشک تحویل داده نمی شود.
  • مصرف قرص های بارداری با دستور خاص به عنوان قرص اضطراری
  • قرص پلن بی وان استپ، قرص مای وی، قرص تیک اکشن، قرص پرونتزا، به این قرص ها لوونورژسترول می گویند.

قرص اورژانسی - عوارض قرص اورژانسی - جلوگیری از بارداری - پیشگیری از بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *