دانستنیهای بانوان

بررسی اجزا دستگاه تناسلی زنان

توضیحاتی درباره اجزا دستگاه تناسلی زنان

آیا درباره اجزا دستگاه تناسلی زنان اطلاعات کافی دارید؟ دستگاه تناسلی زنان از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل می شود. به همه اجزا دستگاه تناسلی زنان که از بیرون دیده می شود، دستگاه تناسلی خارجی می گویند. دستگاه تناسلی داخلی شامل واژن، لوله های فالوپ، رحم و تخمدان ها می باشد که از بیرون قابل مشاهده نیست.

اجزا دستگاه تناسلی زنان

بخش خارجی:

Vulva :

از ناحیه ای که رشد مو شروع می شود ( مونس پوبیس ) تا بخش عضلانی و چروکیده نرسیده به مقعد ( جسم پرینه ) را وولو می گویند.

مونس پوبیس :

بخشی که به شکل مثلث می باشد و در حالت ایستاده نیز دیده می شود. به این قسمت بالشتک تناسلی می گویند زیرا دارای یک بالشتک چربی و پوست می باشد.  برش جراحی سزارین بر روی ردیف اول رشد مو، در این قسمت زده می شود.

لابیاهای ماژور یا بزرگ:

در دو سمت وولو، دو عدد بالشتک چربی وجود دارد که طول آن 7 الی 8 سانتی متر، عمق آن 2 الی 3 سانتی متر و ضخامت آن 5/1 الی 3 سانتی متر می باشد. سطح بیرونی آنها دارای مو بوده و سطح داخلی فاقد مو است. ظاهر و اندازه آنها در هر فرد با فرد دیگر متفاوت می باشد.

لابیاهای مینور یا کوچک:

لابیاهای کوچک بافت نازک و مخاطی هستند که در قسمت داخلی و زیر لابیاهای بزرگ قرار دارند. این قسمت دارای اعصاب زیادی است.

کلیتوریس:

کلیتوریس در زنان معادل آلت تناسلی مردان می باشد. تحریک کلیتوریس باعث ارگاسم زنان می شود. این عضو در قسمت بالایی مجرای ادرار قرار دارد. شاخه های کلیتوریس در دو سمت تا ورودی واژن ادامه دارد. طول آن در حالت عادی، معمولا 2 سانتی متر است. طول آن در زمان تحریک جنسی زیاد می شود و بعد از اتمام رابطه جنسی به حالت اولیه بر می گردد.

وستیبول:

قسمتی از دستگاه تناسلی زنان که به شکل بادام است و از سمت بیرونی به پرده بکارت و از سمت داخلی به واژن می رسد، را وستیبول می گویند. مجراهای غدد اسکن در دو سمت آن وجود دارد که باعث تولید ترشحات سفید می شود که این ترشحات در مرطوب کردن ناحیه تناسلی موثر است.

مجرای ادرار:

دو سوم مجرای ادرار در قسمت بالای سطح قدامی واژن قرار دارد.

ورودی واژن و پرده بکارت:

پرده بکارت در بخش خارجی واژن وجود دارد. جنس پرده از بافت همبند الاستین و کلاژن بوده که ورودی واژن را می پوشاند. این پرده بدون عصب و مویرگ می باشد.

اجزا دستگاه تناسلی زنان - واژن - رحم کلیتوریس

بخش داخلی:

واژن:

واژن یک مجرای عضلانی و انعطاف پذیر است، طول آن از 8 تا 12 سانتیمتر متغیر می باشد، و پهنای آن در حالت عادی 5/2 سانتیمتر است.در زمان تحریک جنسی طول و پهنای واژن، قابلیت بزرگ شدن را دارند. همچنین در زمان انجام زایمان طبیعی چین های دیواره واژن باز می شوند و بعد از زایمان به حالت قبل بر می گردد.

رحم:

رحم عضوی ماهیچه ای و گلابی شکل است که در داخل لگن در قسمت بالایی مثانه و در بخش جلو راست روده قرار دارد. معمولا طول رحم 8 و عرض آن 5 سانتی متر می باشد. ارتفاع  رحم حدود 6 تا 8 سانتیمتر است. وزن رحم بین 70 تا 110 گرم می باشد. ارتفاع رحم در زمان بارداری به 30 سانتیمتر و وزن آن تا 1100 گرم می رسد.

دهانه یا گردن رحم :

رحم به وسیله گردن رحم به سایز 4 سانتیمتر بسته می شود. از مسیر این دهانه اسپرم وارد رحم و یا خون قاعدگی خارج می شود.

لوله های تخمک بر:

این لوله های انعطاف پذیر از قسمت انتهایی رحم آغاز و تا تخمدان ها، با طول 14 سانتی متر وجود دارد که کار انتقال تخمک را بر عهده دارند.

تخمدان ها:

این دو غده به وسیله یک رباط ظریف به رحم متصل شده و توسط یک رباط دیگر به لوله های فالوپ وصل می شود.

اجزا دستگاه تناسلی زنان - واژن - رحم کلیتوریس

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *