دانستنیهای بانوان

کاپ قاعدگی و روش های استفاده از آن

روش استفاده از کاپ قاعدگی

بسیاری از بانوان از کاپ قاعدگی در دوران عادت ماهیانه خود استفاده می کنند. این وسیله بهداشتی جایگزین تامپون و نوار بهداشتی به شمار می رود و برای جلوگیری از بروز حساسیت های حاصل از استفاده نوار بهداشتی از آن استفاده می شود. در نظر داشته باشید که این محصول مشکلات نوار بهداشتی را نداشته و با هزینه بسیار پایینی که دارد امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ما در این مقاله قصد داریم علاوه بر معرفی کاپ قاعدگی در خصوص روش استفاده از کاپ قاعدگی نیز با شما صحبت کرده و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

با کاپ قاعدگی بیشتر آشنا شوید

فنجان یا کاپ قاعدگی را می توان یکی از محصولات بهداشتی برای دوران عادت ماهیانه بانوان دانست که به صورت چند بار مصرف تولید می شود. شکل قیفی و کوچک آن در کنار قابلیت انعطاف پذیری را می توان از مهم ترین ویژگی های این محصول دانست. در تولید این محصول از لاستیک ها یا سیلیکون ها استفاده می شود و محل قرار گیری آن درون واژن و برای جمع کردن خون قاعدگی می باشد. به دلیل قدرت جمع آوری بالای خون در کنار عدم درز خون از آن، بسیاری از بانوان ترجیح بر استفاده از این کاپ دارند. همچنین شما می توانید با هر بار قرار دهی این کاپ، مابین 6 الی 12 ساعت از آن استفاده داشته باشید.

بر خلاف تامپون یا نوار بهداشتی که باعث می شود در مکان های عمومی گاها نشت خون روی دهد، استفاده از این وسیله این محدودیت را برای شما به همراه نخواهد داشت و شما می توانید این محصول را به عنوان جایگزینی برای تامپون و نوار بهداشتی در نظر داشته باشید. این محصول پس از آن که درون واژن قرار داده شد باز می شود و خون حاصل از قاعدگی را در خود محبوس می کند. تا زمانی که آن را خارج کرده و تخلیه نمایید.

کاپ قاعدگی به چه کسانی توصیه نمی شود؟

کاپ قاعدگی برای همه بانوان مناسب نیست. در واقع در صورتی که بیرون زدگی رحم دارید، بهتر است حتما پیش از استفاده از این محصول با پزشک مشورت داشته باشید. همچنین در صورتی که عفونت واژنی یا حساسیت به لاتکس دارید، سقط جنین، زایمان یا جراحی زنان به تازگی انجام داده اید، سندروم شوک سمی دارید و یا از تجهیزات ضد بارداری استفاده می کنید، باید حتما پیش از استفاده کاپ قاعدگی با پزشک خود مشورت داشته باشید. دختران باکره که به هایمن (پرده بکارت) خود اهمیت می دهند، بهتر است از کاپ قاعدگی استفاده نداشته باشند.

به طور کلی بررسی مواردی همچون تعداد زایمان طبیعی در کنار قدرت ماهیچه ها و طول دهانه رحم از اهمیت بسیار زیادی در استفاده از کاپ قاعدگی برخوردار می باشد. سن شما نیز برای استفاده از این محصول مناسب باشد. معمولا این محصول را می توان مناسب برای بانوان کمتر از سی سال سن دانست که زایمان انجام نداده اند و همچنین بانوان بالاتر از سی سال که پریود شدید تری دارند نیز می توانند از کاپ قاعدگی استفاده داشته باشند.

روش استفاده از کاپ قاعدگی

چطور می توانیم از کاپ قاعدگی استفاده کنیم؟ ( روش استفاده از کاپ قاعدگی)

اگر قرار است که برای اولین بار از کاپ قاعدگی استفاده کنید، باید در نظر داشته باشید که بروز کمی احساس ناراحتی می تواند طبیعی باشد. در واقع به منظور قرارگیری این کاپ بدون دردسر و درد بهتر است که از روان کننده ها یا آب استفاده کرده و آن را خیس و نرم کنید تا راحت تر درون واژن قرار داده شود. در ادامه روش استفاده از کاپ قاعدگی را  به صورت مرحله به مرحله برای شما شرح خواهیم داد :

  1. شستشوی دست ها به صورت کامل
  2. خیس کردن لب کاپ قاعدگی با آب یا روان کننده ها
  3. کاپ را از وسط تا بزنید و به حالتی در دست بگیرید که لبه آن به سوی بالا باشد.
  4. قرارگیری کاپ در واژن تقریبا مانند تامپون با کمی فشار انجام می شود. بهتر است در نظر داشته باشید که این محصول را باید پایین تر از گردن رحم قرار دهید.
  5. زمانی که کاپ قاعدگی را درون واژن قرار دادید، با یک چرخش آن را باز کنید. این کار باعث می شود که کاپ باز شده و می تواند بدون نفوذ هوا، خونریزی روی داده را جمع آوری کند.

در صورتی که کاپ قاعدگی را به درستی قرار دهید، هیچ احساسی نخواهید داشت. در واقع باید بتوانید بدون افتادن کاپ راه بروید، بپرید، بنیشینید و فعالیت های روزمره شما تحت تاثیر نخواهد بود. پس در صورتی که احساس ناراحتی داشتید می توانید با پزشک خود در این مورد مشورت داشته باشید.

پس از گذشت 6 الی 12 ساعت باید کاپ قاعدگی را از بدن خود خارج کنید. در نظر بگیرید که خروج کاپ نباید بیشتر از 12 ساعت به طول بینجامد. در مرحله خروج این ابزار باید مراحل زیر را دنبال کنید :

  1. شستشوی کامل دست ها
  2. با استفاده از انگشت شست و اشاره می توانید قسمت دنباله کاپ قاعدگی را درون واژن احساس کنید، باید آن را بکشید تا به بدنه رحم برسید.
  3. در مرحله بعد باید لبه کاپ را بگیرید تا از دهانه جدا شود و سپس می توانید کاپ را بیرون بکشید.
  4. زمانی که خارج شد، خون را درون دستشویی تخلیه کنید.

هر کاپ ثاعدگی میان 6 ماه الی 10 سال تاریخ انقضا دارد و شما به صورت چند بار مصرف می توانید از آن استفاده کنید. در نظر داشته باشید که برخی از کاپ ها به صورت یکبار مصرف در بازار عرضه می شوند که باید آن ها را بعد از استفاده بیرون بیندازید. شستشوی کامل این وسیله پیش از مصرف دوباره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *