عمومی

زگیل تناسلی | علائم و نشانه ها | روش درمان و پیشگیری

در این بخش سعی بر آن است تا به بررسی زگیل تناسلی، به عنوان یک بیماری شایع از دسته بیماری های مقاربتی، پوستی
و عفونی پرداخته شود. شایان ذکر است که، در صورتی که افراد به برقراری رابطه جنسی محافظت نشده، اعم از رابطه واژینال یا واژنی،
آنال یا مقعدی و یا اورال یا دهانی، با فردی که مبتلا به بیماری مقاربتی  باشد، بپردازند این بیماری از فرد مبتلا به فرد سالم انتقال پیدا
می کند. نکته قابل تامل اینکه بیماری مقاربتی یا بیماری آمیزشی زگیل تناسلی، تنها حاصل از برقراری رابطه جنسی نمی باشد و راههای
انتقال دیگری نیز در انتقال عفونت آن، اعم از استفاده مشترک از سوزن و یا شیردهی نیز وجود دارد. گفتنی است که، با تغییر روند عملکرد
افراد در جامعه در خصوص برقراری روابط جنسی، متاسفانه سن شیوع این بیماری کاهش چشمگیری تا حدود 12 سال داشته است.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک بیماری پوستی است که در اثر آلودگی به نوعی ویروس به نام پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد می شود.

در صورت که پوست فرد، چه مرد یا زن، آلوده به این بیماری باشد، در اثر تماس مستقیم پوست فرد مبتلا به فرد سالم، این بیماری به سرعت انتقال می یابد. این بیماری به شدت مسری بوده و بلافاصله پس از اولین تماس جنسی منتقل می شود و حتی قابل انتقال به کودکان نیز می باشد.

علائم و نشانه های این بیماری گاها تا سه ماه پس از بیماری بروز نمی کند.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی:

 • بیماری زگیل تناسلی با علائم و نشانه هایی در محل مقعد، اطراف واژن، دستگاه تناسلی مردانه و دهان همراه است که به راحتی توسط خود فرد قابل شناسایی است.
 • این بیماری با زائده ها و برجستگی هایی سفت و توپر گوشتی همراه است که گاها نه فقط در نواحی خارجی بلکه در سطوح داخلی واژن نیز بروز می کند.
 • گاهی زگیل تناسلی با علائم خاصی همراه نیست و نیاز به تشخیص پزشک متخصص دارد. (در اکثر اوقات که فرد مبتلا علائمی به همراه ندارد، متوجه بیماری خود نمی شد)
 • این بیماری اغلب همرنگ پوست بوده و در برخی موارد نادر تیره تر یا روشن تر نیز می باشند.
 • زگیل ها با احساس خارش و سوزش همراه است.

 

روش درمان و پیشگیری از زگیل تناسلی:

روش درمان این بیماریدر زنان و مردان چندان تفاوت چشمگیری ندارد. در هر صورت فرد مبتلا بایستی بسته به اندازه  و محل بروز زگیل، کرایوتراپی یا لیزر را انجام دهند.

بهترین و موثر ترین راه پیشگیری از انتقال این بیماری، واکسن گارداسیل یا در اصطلاح رایج واکسن این بیماری می باشد. لازم به ذکر است که این واکسن علاوه بر اینکه مانع از انتقال بیماری زگیل تناسلی به شرکای جنسی می شود، از ابتلا به سرطان رحم نیز جلوگیری به عمل می آورد.

2 نظر در “زگیل تناسلی | علائم و نشانه ها | روش درمان و پیشگیری

 1. امیرعلی گفت:

  مفید بود اطلاعات متشکر

  1. razabadi گفت:

   ممنون امیر علی عزیز
   مخاطبانی همانند شما ما را دلگرم میکنند.
   ??

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *