دانستنیهای آقایان

علت های کمبود اسپرم در مردان

آیا درباره علت های کمبود اسپرم در مردان اطلاعات کافی دارید؟ الیگواسپرمی یعنی کاهش تعداد اسپرم و آزواسپرمی یعنی نبودن اسپرم در داخل مایع منی. وجود این دو مشکل می تواند،  احتمال بارور کردن تخمک  را کاهش دهد. آشنایی با علت های کمبود اسپرم در مردان می تواند جهت درمان و کمک به بارور کردن تخمک موثر باشد.

علت های کمبود اسپرم در مردان

وجود ناهنجاری وراثتی کروموزومی:

وجود اختلالات کروموزومی مثل بیماری کلاین فلتر موجب کمبود اسپرم می شود.

عدم تعادل هورمونی:

غده هیپوفیز، هیپوتالاموس و بیضه ها در تولید اسپرم نقش اساسی دارند. بروز تغییر در عملکرد این غدد و یا غدد دیگر بدن مانند فوق کلیه و تیروئید، موجب کاهش تولید اسپرم می شود.

ابتلا به بیماری واریکوسل:

تورم ورید های بیضه را واریکوسل می گویند. در این بیماری کیفیت و تعداد اسپرم کاهش می یابد.

وجود عفونت موجب آسیب به بیضه ها می شود. در برخی مواقع، عفونت ها موجب مسدود شدن مسیر اسپرم می شوند. التهاب اپی دیدیم، اورکیت یا التهاب بیضه، عفونت به دلیل بیماری های مقاربتی مانند ایدز و سوزاک می تواند در کمبود اسپرم در مردان موثر باشد.

انزال برگشتی:

در برخی مواقع بعد از انزال، مایع منی به جای اینکه از آلت تناسلی خارج شود، به داخل مثانه وارد می شود، در نتیجه اسپرمی جهت بارور کردن تخمک وجود ندارد. وجود مشکلاتی مانند آسیب های نخاعی، جراحی مثانه، ابتلا به دیابت و اختلال در غده پروستات باعث انزال برگشتی می شود. همچنین مصرف برخی از داروها مانند داروی فشار خون نوع آلفا بلاکر، موجب اختلال در انزال می شود.

وجود آنتی بادی ضد اسپرم:

تعدادی از سلول های ایمنی بدن، اسپرم ها را عامل مزاحم محسوب کرده و آنها را از بین می برند.

وجود تومور در بدن:

ابتلا به سرطان بر غده هیپوفیز اثر می گذارد و موجب می شود، هورمون های تولید مثل به درستی ترشح نشوند.

بیضه های نزول نکرده:

در طی رشد جنین در برخی موارد، بیضه ها به داخل کیسه بیضه وارد نمی شوند و در داخل بدن باقی می مانند اگر این مشکل در سنین کودکی درمان نشود، باعث کمبود اسپرم و ناباروری مردان می شود.

وجود مشکل در مسیر انتقال اسپرم:

وجود مشکلاتی مانند آسیب های غیر عمدی در جراحی های گذشته که در دستگاه تناسلی انجام شده است، عفونت قبلی که به خوبی درمان نشده باشد، تروما و رشد غیر طبیعی در مسیر انتقال اسپرم، می تواند از علت های کمبود اسپرم در مردان می شود.

ابتلا به بیماری سلیاک:

سلیاک یک بیماری گوارشی است که در آن فرد به گلوتن حساسیت دارد. فرد باید یک رژیم غذایی بدون گلوتن را رعایت کند تا مشکل ناباروری خود را درمان کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *